Zabezpieczenie antykorozyjne – jakie są sposoby zabezpieczenia antykorozyjnego elementów stalowych

Stal jest materiałem, który ma bardzo dobre właściwości mechaniczne i wytrzymałościowe, ale niestety nawet tutaj może zachodzić niepożądane zjawisko, jakim jest korozja. Jak się przed nią zabezpieczyć? To zależy przede wszystkim od przeznaczenia elementów stalowych oraz jak bardzo oddziaływać na nie będzie otaczające je środowisko. Zabiegi stosowane jako zabezpieczenie antykorozyjne są między innymi: galwanizacja, natryskiwanie, metalizowanie oraz powłoki ochronne.

Rdzewienie stali powoduje, że na jej powierzchni pojawia się krucha, porowata warstwa uwodnionego tlenku żelaza, który potocznie nazywamy rdzą. Korozja nie tylko psuje wygląd stali, ale również pogorsza jej parametry mechaniczne. Niezwalczana rdza może doprowadzić do całkowitego zniszczenia elementów stalowych, a nawet doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Zabezpieczenie antykorozyjne – metody zabezpieczenia stali przed korozją

Istnieje wiele sposobów zabezpieczenia metali przed korozja. Jednym z nich jest stosowanie inhibitorów korozji, które tworzą na powierzchni stali warstwę ochronną i opóźniają jej utlenianie.

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie stali jest zastosowanie powłok ochronnych, które nakłada się na powierzchnię stali różnymi technikami. Najczęściej stosowanymi powłokami antykorozyjnymi  są: powłoka malarska, chemiczna, galwaniczna oraz katodowa lub anodowa.

Jeszcze inną metodą stosowaną w walce z korozją jest ochrona katodowa, która polega na połączeniu chronionego elementu stalowego z metalem mniej szlachetnym. W wyniku czego powstaje anoda, tzw. protektor ogniwa oraz katoda, czyli obiekt chroniony.

Trzeba pamiętać, że im lepsze wybierzemy zabezpieczenie antykorozyjne, tym dłużej uchronimy się od rdzy, a dzięki temu wydłużymy żywotność elementów stalowych i jednocześnie zwiększamy bezpieczeństwo bazujących na nich konstrukcji.

 

 

Popularne tagi: folia VCIworki VCIantykorozja , środki antykorozyjneśrodek antykorozyjnyochrona przed korozjązabezpieczenie przed korozją

Zadzwoń:
+42 633 53 73

Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
zabezpieczenie antykorozyjne

Dojazd: